چگونه برای نماز شب بیدار بشویم؟

 
 

  چگونه برای نماز شب بیدار بشویم؟
1) در طول روز مراقب چشم و زبانتان باشید تا گناهی نكنید. (تا توفیق اللهی از تو گرفته نشود).
مردی حضور حضرت علی (ع) مشرّف شد و عرض كرد:
«یا أمیرَالْمُؤْمِنینَ، اِنّی قَدْ حُرِمْتُ الصَّلاةُ بِاللَّیْلِ؟ قالَ: فَقال أمیرُالمؤمنینَ (ع): أنْتَ رَجُلٌ قَدْ قَیَّدَتْكَ ذُنُوبُك».
ای امیرالمؤمنین، چرا من از فیض نماز شب محروم می‌شوم؟ آن حضرت (ع) فرمود: تو مردی هستی كه گناهانت تو را در بند و [زنجیر] كشیده‌اند».

امام صادق (ع) فرمود: «اِنَّ الرَجُلَ یَذْنِبُ الذَّنْبَ فَیَحْرُمُ صَلاة َاللَّیْلِ وَ اِنَّ الْعَمَلَ السَّیّیءَ اَسْرَعُ فی صَاحِبِهِ مِنَ السِّكِین فِی اللَّحْمِ».
كسی كه مرتكب گناهی شود از نماز شب محروم میگردد و به درستی كه نفوذ اثر كار ناپسند در انجام دهنده آن از نفوذ چاقو در گوشت سریعتر است».

2) شبها غذای سبک و مختصری بخورید.

حضرت امیر المؤمنین علی (ع) فرمودند: «در سه چیز با سه چیز طمع مكن:

1- در بیداری شب با پرخوردن.

2- در نور صورت با خوابیدن در جمیع شب.

3- در امان ماندن در دنیا با همنشینی با فاسقان و فاجران».

3) در طول روز، تقوا پیشه کنیم، از گناهان صغیره و کبیره پرهیز کنیم، تا توفیق بلند شدن برای نماز شب را بیابیم.

4) هنگام خوابیدن با وضو باشیم، از تلاوت قرآن، دعا و تسبیحات حضرت زهرا (س) و خواندن آیة الكرسی و سوره توحید غافل نشویم و از خدا و ائمه اطهار (ع) بخواهیم به ما توفیق بیدار شدن را بدهد.

5) سعی كنید تمام كارهایتان را قبل از خواب انجام داده باشید و زود بخوابید. قبل از خواب حتماً با وضو باشید. و در رختخواب خود، از خداوند مهربان بخواهید كه توفیق بیدار شدن برای نماز شب را به شما عنایت كند.

6) سعی كند شب، مخصوصاً شبهای تابستان كه كوتاه است، زودتر بخوابد و یا در روز كمی استراحت نماید تا در شب بتواند راحتر برای نماز برخیزد. بهتر است رو به قبله بخوابید و به صورت روی زمین نخوابید.
امام صادق (ع) فرمود: «مَنْ رَأَیْتُُمُوهُ نائِماً عَلی وَجْه فَانْبِهُوهُ».
كسی را كه دیدید به صورت روی زمین خوابیده، بیدارش كنید.

  برای بیداری در وقت معین از شب:
برای اینكه بتوانید از وقت معینی از شب از خواب بیدار شوید می‌توانید یكی از كارهای زیر را انجام دهید:
1) می‌توان با كوك دادن ساعت در وقت بخصوصی از شب بیدار شد.
2) برای اینكه بتوانید بیدار شوید، آیات و احادیثی وجود دارد كه بایستیكه آنها را در رختخواب خود بخوانید كه عبارتند از:


الف) روایات متعددی در فضیلت تلاوت آخرین آیه سوره كهف به هنگام رفتن به بستر خواب آمده است كه نوری از رختخواب تلاوت كننده تا مسجد الحرام و كعبه و بیت المعمور تا صبح پرتو افشانی می‌كند و ملائكه برای او استغفار می‌كنند؛ در حدیث است كه «هر كسی بخواهد برای نماز شب برخیزد و بترسد از این كه خواب بر او غالب شود آیه آخر سوره مباركه كف را سه مرتبه بخواند:
«قُل اِنَّما اَنَا بَشَرٌ مِثلُكُم یُوحی اِلَیَّ اَنَّما اِلهُكُم اِلهٌ واحِدٌ فَمَن كانَ یَرجُو لِقاءَ رَبِّهِ فَلیَعمَل عَمَلاً صالِحاً وَلا یُشرِك بِعِبادَةِ رَبِّهِ اَحَداً».

ب) جهت بیدار شدن براى نماز شب از حضرت صادق (ع) منقول است كه حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) فرمود این آیه را در رختخواب خود بخوانید: «اَللّهُمَّ لاتُؤْمِنّى مَكْرَكَ» (خدایا مرا ایمن از مكر خود مفرما).

ج) حضرت امام صادق (ع) فرمود: هرگاه خواستی در وقت معینی از شب برخیزی این آیه را بخوان:
«وَ اَللّهُمَ لاتُؤمِنی مَكرَكَ وَ لا تُنسِنی ذِكرَكَ وَلاتَجعَلنی مَعَ الغافِلینَ اَقُوُ ساعَةَ كَذا و كَذا».

(هرگاه و ذكرت را فراموشم منما و قرارم مده از بى‌خبران، بپا خیزم در فلان، فلان ساعت).

و به جای كذا و كذا ساعت بیدار شدن را بگوید. ملكی را خدا موكل گرداند كه او را بیدار نماید.
چنین گفت حقّ تعالى موكّل فرماید به او ملكى كه او را بیدار كند در آن ساعت

د) عارف بزرگوار مرحوم سید جزایری (ره) فرمودند: هر كس كه جهت انجام كاری پسندیده بخواهد كه خوابیدن او در شب كمتر شود، هنگامی كه به بستر میرود از ابتدای آیه 54 تا انتهای آیه 56 سوره اعراف را (با نیت پاك و توجه به حضرت دوست و توجه به معنی 3 آیه) بخواند و از خداوند متعال بخواهد خواب او كمتر شود مطلوب او حاصل شود و حتی بر قیام عبادت شب نیز قادر گردد.
دوستان چون این عمل آسان است امیدوارم چندین شب مداومت كنید تا اثر عجیب آنرا مشاهده كنید. مثل اعمال مجربی كه تا به حال گفتیم این عمل نیز تجربه شده است.

  بعد از بیداری از خواب:
بعد از اینكه از خواب بیدار شدید، سُستی و خواب آلودگی و كِسلی شدیدی را در تمام وجود بدن خود احساس می‌كنید. بهتر است كه برای رفع خواب آلودگی و كسلی كارهای زیر را انجام دهید:
1) بهتر است كه یك دوش آب بگیرید (آب سرد خیلی بهتر است و باعث سرحال آمدن شما می‌شود). و بعد از آن یك غسل هم انجام دهید.
2) و یا اینكه مختصری چای و یا یك خوراكی‌ای كه دارید بخورید مثلاً مقداری انگور یا یك میوه دیگری.
3) در فضای باز خانه بروید و چند تنفس عمیق بگشید و هوا را در ریاهایتان جمع كنید و بعد از 15 ثانیه كه نگاه داشتید، هوای بازدهم را از دهانتان خارج كنید. این كار باعث سرحال آمدن شما و رفع خواب آلودگی و كِسلی در آن وقت از شب است.
4) پس از بیدار شدن از خواب حتماً مسواک بزنید.
امام صادق (ع) فرمود: وقتی برای نماز شب بلند شدی مسواک بزنید و سپس وضو بگیرید و خود را به عطریات معطر کنید که پیامبر (ص) فرمود: دو رکعت نمازی که شخص متعطر می‌خواند افضل است از هفتاد رکعت نماز که غیر متعطر بجای می‌آورد.

  دعاء هنگام بیدار شدن در شب
و نیز آن حضرت فرمود: هرگاه یكى از شما برخواست در شب از خواب بگوید:

«سُبْحانَ اللَّهِ رَبِّ النَّبِییّنَ وَ اِلهِ الْمُرْسَلینَ وَ رَبِّ الْمُسْتَضْعَفینَ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ».
(منزه است خدا پروردگار پیمبران و معبود رسولان و پروردگار ناتوان شمردگان ستایش خدایى را).

«الَّذى یُحْیىِ الْمَوْتى وَ هُوَ عَلى كُلِّشَىْءٍ قَدیرٌ».
(پس بدرستى كه چون این را گفت كه زنده كند مردگان را و او بر هر چیز توانا است).

  راه رسیدن به نماز شب
خواندن نماز شب و یا انجام دادن فریضه‌های دیگر دینی، در بعضی از ما انسانهای سُست ایمان بَسا سنگین و مشكل است.

اما طبق روایاتی كه غالباً توصیه به انجام فرایض دینی مستحبی و یا واجبات شده است، بهتر است كه اینگونه امور به صورت تدریجى و زمان بندی شده دقیق انجام شود. تا بدن عادت به اینگونه فرایض كند. بسیارى از عزیزان مؤمنی هستند كه دوست دارند نماز شب بخوانند، ولى موفق نمى‌شوند از خواب دِل چسب شبانگاه خود برخیزند.

برنامه‌ای كه می‌توان برای خواندن نماز شب به صورت تدریجی به شما پیشنهاد داد این است:
بدین ترتیب كه انسان از همان ابتدا بنا را بر این نگذارد كه یازده ركعت را با سیصد بار «العفو» گفتن و دعا كردن براى چهل مؤمن و اذكار و دعاهاى مفصلِ تشهد و قنوت و سجده را كه وارد شده بخواند.

چنین نمازِ با آداب و تفصیلى براى روزهاى نخست سنگین است و زمان و فرصت زیادى مى‌خواهد تا آمادگى حاصل شود. بهتر است در ابتداى كار، شب‌ها كه به خواب مى‌رود تصمیمش بر این باشد كه نیمه شب برخیزد و وضو بگیرد و فقط دو ركعت نماز بدون سوره (فقط با حمد) بخواند. شایان توجه است كه سوره در نماز شب شرط صحّت نیست. قنوت را با ذكرى مختصر به جاى آورد؛ مثلاً بگوید: «اللّهم اغفرلى» یا فقط یك صلوات بفرستد و حتى مى‌تواند آن را ترك كند. چنین نماز مختصرى براى روزهاى اول بسیار مناسبتر است.

در مراحل بعدى اگر دید حال بیشترى دارد این دو ركعت را به چهار ركعت افزایش مى‌دهد و مدتى این گونه نماز شب بخواند تا به سحرخیزى و شب زنده‌دارى عادت كند. این شیوه نماز شب خواندن از نظر تمرینى اشكالى ندارد و مسأله آن در جواهر الكلام نیز آمده است.

افرادى كه به شب خیزى عادت ندارند و تازه مى‌خواهند به آن روى آورند اگر این شیوه را به كار گیرند، موفقیّتشان به مراتب بیشتر خواهد بود. در حقیقت با این تمهید به جاى آن كه شیطان انسان را اغوا كند و از فضیلت راز و نیاز شبانه با خدا باز دارد، ما او را فریب داده‌ایم و او را از عملى كردن مقصودش باز داشته‌ایم.

چنین تدبیرى زمینه را براى استفاده از خاصیت «عادت پذیرى» در امور خیر فراهم مى‌كند. دیگر امور نیك مانند درس خواندن، درس دادن، مطالعه، كتاب نوشتن و نیز كارهاى بد عادت بردار است و اگر انسان خاصیت عادت پذیرى را در جهت صحیح به كار برد، میزان موفقیتش به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

بروز رسانی شده در : - -
تاریخ ارسال : دوشنبه 2 اسفند 1389 04:45 ب.ظ نویسنده : رحمان نجفی

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic